Duathlon zawody – czy każdy może spróbować?

Zmagania w duathlonie zaczęły się w latach 80, w XX wieku. Jest to odmiana triathlonu. Charakteryzuje się biegiem połączonym z jazdą na rowerze, kończącym się także biegiem. Realizowany na różnych dystansach. To dyscyplina, którą może warto się zainteresować. Jeśli lubimy rywalizować i kochamy sport, weźmy udział w tych zawodach! A może jesteśmy totalnymi amatorami i nigdy wcześniej nie uprawialiśmy żadnego sportu. Nie jest to żadnym problemem. Każde duathlon zawody mają różną rangę i pozwolą nam na uczestnictwo, nawet jeśli jesteśmy początkującymi zawodnikami.

Gdzie są rozgrywane?

Znane i prestiżowe zawody w Polsce to Czempiń. Są to Mistrzostwa Polski na średnim dystansie. Popularne są także w Rumi, Gdańsku oraz w wielu innych miejscowościach. Występuje także duathlon na wydmach nad Bałtykiem, gdzie ścigamy się po lasach i plażach.

Co daje duathlon?

Trofea jakie możemy zdobyć, są bardzo różne. Od pucharów, po zdobycze finansowe. Jednak to nie nagrody są najważniejsze. Jedną z głównych zalet takich zmagań jest wygrywanie z własnymi słabościami. Nic tak nie buduje człowieka, jak przezwyciężenie własnego bólu. Dłuższe duathlony wymagają nie lada przygotowania fizycznego i mentalnego. Niektórzy mówią, że strona psychiczna odgrywa tu większą rolę niż wytrenowane mięśnie. To jak z tym sobie poradzimy, zależy tylko od nas. To my musimy zmierzyć się z naszymi wadami. W takiej walce organizm może nie raz nas zaskoczyć. Ważne jednak, żeby ciągle się poprawiać. Pierwsze zawody na pewno nam nie wyjdą. Nie będą wyglądały tak, jak chcemy. Ale uporem i determinacją będziemy dążyć do osiągania progresu. Duathlon to zmagania dla wszystkich. Każdy z nas może spróbować duathlon zawody i przezwyciężyć nie tylko rywali, ale i samego siebie.